Makel Kompanzasyon Kontaktörü KNC19-18

0,00 TL
Stok Durumu : Stokta yok
Stok Kodu: 68000008
Mağaza Kodu: TSC-01
Vergiler Hariç: 0,00 TL
KDV Oranı: %18

Ürün Seçenekleri :

Kompanzasyon kontaktörleri kompanzasyon uygulamalarında kondansatör gruplarının anahtarlamasında kullanılan özel tip anahtarlama elemanlarıdır. Kompanzasyon kontaktörlerinin çalışma şekli normal kontaktörlerle benzerdir. Bobin enerjilenir ve kontaklar konum değiştirir. Enerji de bir noktadan diğerine iletilir. Çalışma şekli olarak çok benzer olan blok kontaktörler ile kompanzasyon kontaktörlerinin aralarında teknik olarak ve yapı olarak farklılıklar da bulunmaktadır.

Kondansatör grupları ilk devreye girdiğinde aynı motorlardaki gibi başlangıç (inrush, demeraj) akımları çekerler. Bu pik akımlar milisaniyeler mertebesinde ve kısa sürelidir; ancak nominal akımın 200 katına kadar yükseldiği görülebilir.

Darbe akımları şu nedenlerle oluşur:

  • Ağ endüktansları
  • Trafo gücü ve kısa devre gerilimi
  • Güç faktörü düzeltmesi tipi: sabit veya otomatik
  • Sistemde mevcut harmonikler


Bu yüksek darbe akımları kontrol edilemez ise kontaktör, kondansatör ve diğer devre elemanları üzerinde mekanik stres oluşturur. Sistemdeki elamanların ömrünü kısaltır ve kontaktörün kontaklarına zarar verir. Normal bir kontaktör bu darbe akımlarına dayanamaz ve arızalanır. Bu nedenle kompanzasyon kontaktörleri geliştirilmiştir. Kompanzasyon kontaktörleri çok büyük darbe akımlarına dayanabilecek yapıda tasarlanmışlardır.  

Stok Kodu: 68000008
Mağaza Kodu: TSC-01
Vergiler Hariç: 0,00 TL
KDV Oranı: %18
Kategoriler:
Sigortalar ve Şalt Grubu, Elektrik ve Aydınlatma,
Markalar:
Makel,
Etiketler:
makel,kompansayon,kontaktoru,19-18